Estrihi - Strojni tlaki
ESTRIHI
- Želite, da vam estrih položijo izkušeni strokovnjaki?
- Strojni tlaki zahtevajo posebno predpripravo tal, jo poznate?
- Estrihi morajo biti narejeni iz posebne mešanice, veste kakšne?
Kontaktirajte nas na 041 744 435 ali nam pišite na tlaki@hotenjka.si in dogovorili se bomo, da k vam na ogled pride naš izkušeni mojster, ki vam bo odgovoril na vsa vaša vprašanja.
Preden se pričnejo vgrajevati estrihi, mora biti betonska plošča dobro posušena, kar je osnovno in prvo pravilo, saj si nikakor ne želimo, da bi se pod estrihom nabirala vlaga, ki bi lahko povzročila razkrajanje izolacije ter posledično tudi pokanje estriha čez čas. Prav tako je izrednega pomena, da se betonska plošča dobro očisti še preden se estrihi pričnejo vgrajevati.
Estrihi oziroma strojni tlaki se ne vgrajujejo direktno na betonsko ploščo, ampak mora priti vmes še izolacijski material, in sicer je najbolje, če izberete takšen material, ki je čim bolj tako toplotni kot zvočni. Kot izolacijski material se lahko uporabi stiropor, ki je odličen toplotni izolator ali pa tervol, ki je boljši zvočni izolator. Kateri izolacijski material je bolj primeren za vas, je odvisno, kateri strojni tlaki se bodo vgrajevali, pa tudi od različnih faktorjev ter vaših želja. Zato priporočamo, da se še pred končno odločitvijo posvetujete z našim mojstrom, ki vam bo svetoval v skladu z vašimi željami in potrebami ter v skladu s tehničnimi lastnostmi vaših tal. Med stene in estrih pa mora priti še delitacijski trak debeline 5mm, zato, da se estrihi nikjer ne dotikajo stene, s čimer se prepreči prenos zvoka v druge prostore vaše hiše ali stanovanja. Ker se estrih nikjer ne dotika sten, ga imenujemo tudi plavajoči strojni tlaki. Preden pa se estrihi pričnejo vgrajevati na izolacijski material, čez njega položimo še primerno folijo, ki preprečuje vlagi vstop v izolacijski material ter s tem kasnejše razkrajanje in posledično morebitno pokanje strojnih tlakov. Šele ko imamo vse skupaj dobro pripravljeno, pridejo na vrsto estrihi za vgrajevanje.
Strojni tlaki
Strojni tlaki se imenujejo strojni zato, ker se za njihovo vgrajevanje uporablja poseben stroj, ki sproti meša material, ki ga nato vgrajena črpalka potiska po ceveh v želeni prostor.
Estrihi se morajo pripraviti iz posebne mešanice cementa, vode in peska, pri čemer se v večini primerov uporabi pesek granulacije do 4 mm. Včasih se so se strojni tlaki vgrajevali na kovinske armaturne plošče, s katerimi so se estrihi armirali. Že nekaj let pa to ni več potrebno, saj je sedaj na voljo mikroarmatura, ki se vmeša kar v samo mešanico, s čimer so estrihi veliko hitreje in ceneje vgrajeni. Hkrati pa so z uporabo teh novih materialov estrihi veliko bolj trdni oziroma armirani, saj se delci mikroarmature veliko bolj sorazmerno porazdelijo po celotni površini tal, kamor se strojni tlaki vgrajujejo.
Estrihi se delijo glede na samo debelino in uporabo vezivnih sredstev:
- cementni estrihi, ki so tudi najpogosteje v uporabi v stanovanjskih objektih, čez katere je nato lahko položena zaključna talna obloga ali pa že kot taki služijo za končno talno površino,
- samorazlivni estrihi, ki so narejeni na osnovi kalcijevega sulfata in izravnalne mase, ki pa se v večini primerov uporabljajo v industrijskih objektih.
Doba sušenja estriha je odvisna od njegove debeline, uporabljenih materialov in njihovih karakteristik. V povprečju pa se en centimeter estriha suši od 10 do 15 dni. Krajšo dobo sušenja potrebujejo estrihi, če bo nanje položena keramika, če pa bo parket ali laminat pa daljšo.
Za strokovni nasvet se obrnite na naše izkušene mojstre ter pokličite 041 744 435 ali nam pišite na e-pošto: tlaki@hotenjka.si